Kim jesteśmy i co robimy?

Jesteśmy społecznym domem kultury, co znaczy, że siłami społecznymi staramy się zbudować miejsce:

  • w którym poczujesz się dobrze i u siebie
  • w którym znajdziesz ofertę zajęć, spotkań, warsztatów
  • w którym zaproponujesz aktywność zgodną z własnymi zainteresowaniami i pasją

Siłą społecznego domu kultury jest sposób działania oparty na dobrowolności i zaufaniu. Wszyscy, których spotkasz, są tu dlatego, że chcą. Ufamy, że dobrze wykorzystasz możliwości, które wspólnie tworzymy.

Oczywiście takie miejsce nie ma prawa funkcjonować bez gospodarza. Są nim członkinie i członkowie stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani – organizacji działającej aktywnie na Starym Polesiu od niemal 10 lat.

Współtwórcy Miejsca Spotkań

Wszyscy, których spotkasz w naszym społecznym domu kultury, są tego domu współtwórcami.  Poniżej znajdziesz sylwetki osób, grup nieformalnych i organizacji, które regularnie i od dawna funkcjonują w Miejscu Spotkań.

Agnieszka Reiske

Menedżer Miejsca Spotkań

Prezes zarządu stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. Jako Menedżer Miejsca Spotkań odpowiedzialna za prowadzenie dokumentacji, sprawy formalne i finansowe. Jednym słowem mózg społecznego domu kultury, szczególnie mocno zaangażowana w działania rewitalizacyjne i partycypacyjne – projektowo i na co dzień poza projektami.

Szymon Iwanowski

Koordynator Miejsca Spotkań

Wiceprezes zarządu stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. W MS odpowiedzialny za wszystko, co związane z bieżącym utrzymaniem, funkcjonowaniem i remontami. Prowadzi stronę www oraz koordynuje harmonogram aktywności. Inicjator i koordynator grupy Społecznych Opiekunów Drzew.

Marta Karbowiak

PR i fundraising

Członkini stowarzyszenia Społecznie Zaangażowani. W Miejscu Spotkań odpowiedzialna za komunikację, marketing i pozyskiwanie środków na działanie społecznego domu kultury. Społecznie zaangażowana w działania ekologiczne, prozwierzęce, dotyczące zieleni w mieście i partycypacyjne.

Oksana Hałatyn-Burda

Akademia Dobrego Czasu

Animatorka społ.-kulturalna, instruktorka rękodzieła oraz jogi śmiechu. W MS prowadzi zajęcia z seniorami i dziećmi. Prezeska fundacji „W Człowieku Widzieć Brata”, członkini grupy Foodsharing Łódź. Laureatka plebiscytu Kobieta Niezwykła 2018 – za działalność na rzecz lokalnej społeczności.

Anna Grabowska

członkini stowarzyszenia

Członkini stowarzyszenia, szczególnie zaangażowana w działania świetlicowe, Aktywna członkini grupy Baby Staropolskie (odpowiedzialna za zajęcia z dziergania). Udanie łączy bycie mamą z karierą zawodową i pracą społeczną.

Katarzyna Żaromińska

animatorka, Pasja Tworzenia

Od samego początku związana z MS. Niestrudzona animatorka i opiekunka dzieci i młodzieży w trakcie działań świetlicowych. Prowadzi zajęcia plastyczne, rękodzielnicze, kucharskie, zawsze ciekawe i angażujące uczestników.

Moje Podwórko

grupa nieformalna

Od 2016 roku grupa działa na rzecz ożywienia życia podwórkowego i odbudowania więzi sąsiedzkich. Zrealizowała m. in. projekty „Mixer podwórkowy” , „Podwórkowe ogrody wertykalne”, „Staropolescy sąsiedzi”, organizowała pikniki, pokazy kina plenerowego, warsztaty, gry questingowe. Prowadzi ogródek społeczny w MS. Organizuje zajęcia z dziećmi i warsztaty dotyczące ekologii i nurtu zero waste.

Michał Kubacki

wolontariusz

Liczę 21 wiosen, ale czuję się jakbym nie był taki stary. W MS jestem wolontariuszem 2 lata i dobrze mi tu. Staram się tworzyć teatralne zjawiska z dzieciakami, ale i odrabianiem lekcji nie pogardzę. Nie jestem dr, mgr ani nawet profesorem, w przyszłości wiem, że się to zmieni. Jestem w MS, bo wiem, że ludzie u nas dostają ciepło i trochę endorfin. Pamiętajcie, że wszystko będzie dobrze, ludzie!

Sylwia Kwiatkowska

prowadząca zajęcia

Sylwia jest sąsiadką Miejsca Spotkań. Prowadzi tu zajęcia z dźwiękiem dla dzieci, seniorów oraz otwarte dla wszystkich relaksacje z misami terapeutycznymi, dzwonkami i bębnami. Chętnie prowadzi kursy Vedic Art – metody poszerzania świadomości poprzez malowanie intuicyjne dla dorosłych i dzieci.

Kooperatywa Spożywcza

grupa nieformalna

Kooperatywa Spożywcza w Łodzi działa od 2010 roku i zrzesza osoby, którym zależy na wcielaniu w życie idei spółdzielczości. Dzięki wspólnemu wysiłkowi realizujemy zakupy świeżych produktów od ich producentów.

Dorota Piskorska

psycholog, prowadząca zajęcia

Psycholożka, socjoterapeutka, tutorka, absolwentka Podyplomowych Studiów Metod Wspierania Relacji Międzyludzkich Life Coaching na Uniwersytecie Łódzkim. Od ponad 10 lat zaangażowana w działalność organizacji pozarządowych, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w Środowiskowej Świetlicy Socjoterapeutycznej. W MS zaangażowana w realizowanie konsultacji psychologicznych w ramach projektów.

Iwona Piotrowska

psycholog, prowadząca konsultacje

Psycholog, socjoterapeuta, mediator (Polskie Centrum Mediacji). Autorka programu pracy korekcyjno-terapeutycznej z dzieckiem z ADHD i z cechami ADHD, jego rodzicami i n-lami „Porozumienie bez szklanej szyby”. Posiada certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Kinezjologów. Ukończyła kurs I stopnia w zakresie teorii i praktyki EEG Biofeedback w neuropsychoterapii. Prezes i współzałożyciel Fundacji Poducha. Kontakt: 691-063-879

Natalia Szałamacha

adwokat

W MS udziela nieodpłatnych porad prawnych. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa geologicznego i górniczego oraz prawa autorskiego. Nieobce są jej kwestie z zakresu prawa rodzinnego i spadkowego.

ŁKMF "Logrus"

grupa nieformalna

Spotykamy się, by rozmawiać o literaturze, filmach, komiksach i grach. Organizujemy prelekcje i dyskusje na tematy związane z naszą pasją. Naszym celem jest przedstawienie fantastyki jako pełnowartościowej części kultury i sztuki. Często można zagrać w interesującą sesję RPG, zdarzają się także konkursy związane z wiedzą wszelaką, niektóre z przymrużeniem oka.

Indyk po łódzku

grupa nieformalna

IPŁ to łódzka inicjatywa poświęcona głównie graniu w niezależne gry fabularne. Najchętniej puszczamy gry, w których mechanika skupia się nie tyle na odwzorowywaniu settingu, ile na strukturze opowieści, ale tak naprawdę kochamy wszystkie dziwne erpeżki.

Food not Bombs

grupa nieformalna

Jako grupa nieformalna działamy od roku 2000. Warunkiem uczestnictwa jest antypartyjność i chęć niesienia pomocy innym. W soboty gotujemy, by w niedzielę rozdawać ciepłe posiłki w centrum miasta. Wydajemy kilkaset obiadów na miejscu i na wynos. Rozdajemy również dużą ilość słodyczy, odzieży, która jest niezwykle przydatna głównie w okresie zimowym. Większość półproduktów potrzebnych do gotowania otrzymujemy od drobnych kupców na rynkach, odzież pochodzi ze zbiórek.

Natalia Frątczak

wolontariuszka

Prowadzi zajęcia świetlicowe. Zawsze perfekcyjnie przygotowana, uśmiechnięta i zachowująca spokój. W MS wypełnia służbę harcerską.

Baby Staropoleskie

grupa nieformalna

Kochane BABY! Z Waszej inicjatywy i mojej potrzeby powołuję do życia klub wsparcia i rozwoju zawodowego. Co to oznacza? A no dokładnie to, że zapraszam wszystkie chętne BABY, które są: związane ze Starym Polesiem, zainteresowane zmianami w swoim życiu zawodowym, ciekawe technik rękodzielniczych, chcą “podłubać” w babskim gronie.

92 Łódzka Drużyna Harcerek ,,Batalion”

Batalion to drużyna dla dziewczynek z klas IV-VI, która ma zbiórki w każdą środę w godzinach 16:00-18:00. Lubimy aktywnie spędzać czas, np na rajdach, ale dobrze czujemy się też w formach plast.-artyst. i wykorzystujemy je do dobrych celów. Drużynę prowadzi Wiktoria Kram.

58 Łódzka Drużyna Harcerzy im. Andrzeja "Morro" Romockiego

Przyjmuje w swoje szeregi chłopców z klas IV-VI. Nasze spotkania (zbiórki) odbywają się w poniedziałki (17:00-18:30). Jako drużyna podejmujemy się wielu ciekawych aktywności i wyzwań – od gier terenowych i wypadów na ściankę wspinaczkową po zagadkowe gry detektywistyczne czy sesje RPG.

Gromada Zuchowa "Łowcy Przygód"

Gromada Zuchowa “Łowcy Przygód” zaprasza dzieciaki z klas I – III. Zbiórki odbywają się w piątki o godz. 16.30. Wspólnie udajemy się w zuchową podróż przeżywając niesamowite przygody i tworząc przy tym piękne wspomnienia. Nasza ciekawość świata pozwala nam odkrywać nieznane lądy wspaniale się przy tym bawiąc. Jeździmy na rajdy, biwaki i kolonie gdzie zawsze staramy się jeszcze bardziej zbliżać do natury i poznawać jej wszystkie tajemnice.

Marta Sołtysiak-Rojek

prowadzi zajęcia dla dorosłych

W MS prowadzi zajęcia z seniorami z obsługi smartfonów w ramach projektu Latarnicy2020: przekazuje wiedzę i pomaga poruszać się w cyfrowym świecie. Zajęcia odbywają się we wtorki o 16:30.
Działa w grupach nieformalnych, radach rodziców, klubie sportowym. Lubi góry i wodę, zwłaszcza w połączeniu, jakim jest kajakarstwo górskie. Wolny czas spędza na nartach lub w kajaku. Pływa rzekami górskimi i nizinnymi. Sędzia kajakowy PZKaj.

Ewa Jaraczewska

prowadząca zajęcia

Członkini stowarzyszenia, zaangażowana w organizowanie zajęć plastycznych i fotograficznych.

Agnieszka Sowała-Kozłowska

prowadzi zajęcia

Pedagog, ilustrator. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, była spółdzielczynią. Obecnie prowadzi studio MIGIEM. Z dzieciakami ze świetlicy czasami ożywia plastyczne obrazy. Jak nabiorą razem wiatru w żagle, to zrealizują film animowany o Polesiu.

Monika Janiszewska-Słowik

prowadzi kurs rysunku

Matka i żona. Maluje, rysuje i rzeźbi – artystka malarka. Miłośniczka sztuk wszelakich, w tym kulinarnych. Dekoratorka wnętrz, podpowie, co i jak urządzić, żeby się nie gryzło. Zamiast modnych ciuchów znosi do domu talerze i miski, czasem nawet je robi.
Rysować nauczy każdego.

Suavas Lewy

Recyklofonia

{opis w przygotowaniu)

Społeczni Opiekunowie Drzew

grupa nieformalna

Jesteśmy grupą aktywnych mieszkańców Łodzi, których łączy pasja do drzew. Uczymy się od fachowców, dzielimy wiedzą, interweniujemy, gdy trzeba.

Karolina Firaza

prowadząca zajęcia

Miłośniczka przyrody, rowerów, książek i kuchni roślinnej. Współzałożycielka grupy Moje Podwórko.

Zacisze Empatii

rozwój osobisty

Prowadzimy warsztaty i spotkania rozwojowe opierając się na metodzie Porozumienia bez Przemocy wg Marshalla B. Rosenberga. Szerzymy ideę Empatycznego Świata, opartego na ciekawości i szacunku do siebie oraz drugiego człowieka. Magdalena Kozłowska i Marta Broniarczyk.

Paula Palenica

Drozd Animacje

Paula pomaga nam bardzo w działaniach świetlicowych. Dzieci ją uwielbiają, bo zawsze prowadzi ciekawe zajęcia. Do MS trafiła jako streetworkerka pracująca na Starym Polesiu i już u nas została 🙂

Marcin Jerzyk

członek stowarzyszenia

Marcin to ciche, ale silne wsparcie działań MS, zarówno fizycznie, jak planistycznie.

Witold Kopeć

członek stowarzyszenia

Wspiera działania MS po cichu, a czasem głośniej, prowadząc spacery po Starym Polesiu oraz przygotowując gry terenowe i questingi bogate w wiedzę o tożsamości tego niezwykłego osiedla.

Fundacja "W Człowieku Widzieć Brata"

organizacja pożytku publicznego

Działa na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej, wykluczonych bądź zagrożonych wykluczeniem. Fundacja m.in. realizuje program hipoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami, prowadzi Klub Seniora w Miejscu Spotkań, jest partnerem programu PAJACYK PAH, w ramach którego prowadzi dożywianie dzieci w 6 łódzkich szkołach.

Mariola Warszewska

prowadząca zajęcia

(Opis w przygotowaniu)

Foodsharing - Łódź

grupa nieformalna

Misją grupy jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Grupa realizuje ją przez udostępnianie przestrzeni, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to JADŁODZIELNIE ze specjalnie oznaczonymi lodówkami i szafkami. Jedna z nich znajduje się w Miejscu Spotkań, tuż za furtką, przy wejściu.

Anita Błaszczyk

animatorka, Moje Podwórko

Społecznik na ile czasu wystarczy, twórczyni dwóch projektów w BO, miłośniczka biegania, jednośladów zmotoryzowanych i nie. Przez wiele lat menadżer w firmach korporacyjnych, potem świat zwolnił, gdy pojawiły się dzieci. Obecnie pracuję w wydawnictwie. Bardzo bliskie wartości proekologiczne. Współzałożycielka Mojego Podwórka.

Fotografia Uśmiechu

prowadzący zajęcia

Zajmujemy się fotografią i animacją, bardzo lubimy łączyć ze sobą te dwie dziedziny. Łączymy też zajęcia plastyczne z fotograficznymi. Ewa Jaraczewska-Sikora i Michał Sikora

Michał Sikora

fotograf

Członek stowarzyszenia, autor wszystkich udanych fotografii MS, lubi fotografować, lubi uczyć dobrej fotografii.

Dołącz do nas

Lubisz zajęcia z dziećmi, z dorosłymi, może z seniorami? Potrafisz uczyć matematyki, chemii, fizyki? Grasz na instrumencie, a może w szachy? Kuchnia to Twój konik? A może historia lub uprawianie ogrodu? Zapraszamy do kontaktu.

Społeczny dom kultury na co dzień:

Wspieraj nas

Rozliczenie E-PIT zrealizujesz w PITax.pl Łatwe podatki w ramach współpracy z IWOP.

Menu