Społeczny dom kultury Miejsce Spotkań jest miejscem prowadzenia następujących działań:

Działania ekologiczne
Kulturalne / artystyczne / rękodzielnicze
Kulinarne, gotowanie i zdrowe żywienie
Integracja społeczności lokalnej
Doradztwo (psychologiczne, prawne i in.)
Rozwój osobisty
Działania świetlicowe
Działania z seniorami
Konwenty i spotkania graczy
Sport i rekreacja
Spotkania grup nieformalnych i aktywistów
Spotkania organizacji i instytucji z mieszkańcami
Działania ekologiczne

W Miejscu Spotkań w marcu 2017 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie Społecznych Opiekunów Drzew. Od tego dnia członkowie grupy spotykają się na prelekcjach, warsztatach, naradach. Wszystkie mają charakter otwarty, zapraszamy.

Na podwórzu powstał Ogródek Społeczny prowadzony przez Panie z grupy nieformalnej Moje Podwórko,  na wiosnę planujemy przekształcenie go w permakulturę. Członkinie grupy Moje Podwórko są również jednymi z aktywniejszych prowadzących warsztaty w duchu zero waste w Miejscu Spotkań.

Jeśli planujesz organizację warsztatów, prelekcji lub innych wydarzeń poświęconych kwestiom ekologicznym, chętnie użyczymy przestrzeń i wesprzemy działania organizacyjnie.

Kulturalne / artystyczne / rękodzielnicze

W ramach codziennej działalności świetlicowej organizujemy zajęcia muzyczne, rękodzielnicze, plastyczne, z improwizacji teatralnej. W środy kurs rysunku dla młodzieży prowadzi artystka Monika Janiszewska-Słowik. W ramach często realizowanych projektów kulturalnych i artystycznych prowadzimy zajęcia muzyczne, teatralne i inne.

Kulinarne, gotowanie i zdrowe żywienie

Kończymy remont Kuchni Społecznej połączonej z salą warsztatową. Planujemy start warsztatów kulinarnych. Tymczasem z pomieszczeń korzystają zaangażowane grupy mieszkańców skupione w Food not Bombs (gotujący regularnie od 20 lat wegańskie posiłki dla osób w potrzebie, pozostających w bezdomności) oraz łódzka Kooperatywa Spożywcza (sprowadzająca zdrową żywność prosto od rolników).

Kuchnia Społeczna jest pomieszczeniem ogólnodostępnym, co oznacza, że korzystać z niej mogą wszyscy (np. rodziny organizujące urodziny, Komunie lub spotkania świąteczne i okolicznościowe) pod warunkiem, że po sobie posprzątają.

Integracja społeczności lokalnej

Społeczny dom kultury prowadzimy z myślą o sąsiadach i społeczności lokalnej. Umożliwiamy organizację wydarzeń okolicznościowych takich jak urodziny dziecka, komunie, spotkania świąteczne, towarzyskie, zjazdy rodzinne, spotkania sąsiedzkie. Odbyły się u nas nawet dwa wesela sąsiadów 🙂 Obowiązuje zasada “no alcohol”. Za udostępnienie sal pobieramy symboliczną opłatę (rozliczenie kosztów użytkowania, nie zarabiamy na najmie pomieszczeń).

Osobom zainteresowanym możemy polecić doświadczonych animatorów zabaw dla dzieci.

Doradztwo (psychologiczne, prawne i in.)

Staramy się zapewnić Państwu możliwość nieodpłatnego korzystania z doradztwa w zakresie:

  • konsultacji psychologicznych (mgr Iwona Piotrowska)
  • porad prawnych (mec. Natalia Szałamacha)

Jeśli potrzebują Państwo pomocy w innym zakresie, zapraszamy do kontaktu. Spróbujemy pomóc.

Rozwój osobisty

W ofercie prowadzonych u nas zajęć znajdują się zajęcia relaksacyjne, joga dla dorosłych i seniorów, masaż dźwiękiem (misy i gongi), zajęcia psychologiczne (Akademia Empatycznych Relacji), warsztaty z komunikacji bez przemocy, warsztaty rozwojowe dla dziewczyn i kobiet.

Działania świetlicowe

W dni robocze w godzinach 15.00 – 19.00 otwieramy świetlicę. Dzieci i młodzież pod opieką dorosłych mają szansę odrobić lekcje, zagrać w planszówki, a czasem wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy. W miarę możliwości staramy się organizować pomoc w korepetycjach.

Działania z seniorami

Seniorzy spotykają się w Miejscu Spotkań w poniedziałki, wtorki i środy. W poniedziałki seniorki szyją zabawki dla dzieci, we wtorki uczestniczą w zajęciach o różnorodnej tematyce, w środy natomiast ćwiczą jogę. Nieregularnie, raz na sezon, organizujemy zabawę taneczną, w której uczestniczą zarówno dzieci i młodzież, harcerze i zuchy, jak i seniorzy z łódzkich DPSów.

We wtorkowe popołudnia seniorzy w Miejscu Spotkań uczą się obsługi smartfonów i laptopów pod czujnym okiem Latarnika Cyfrowego Marty Sołtysiak-Rojek

Organizatorką zajęć dla seniorów w Miejscu Spotkań jest Oksana Hałatyn-Burda, prezeska Fundacji “W Człowieku Widzieć Brata”.

Konwenty i spotkania graczy

Miejsce Spotkań staje się powoli centrum gier fabularnych i RPG. Z pomieszczeń coworkingowych korzystają gracze niezrzeszeni oraz grupy Logrus oraz Indyk po łódzku. W każdy poniedziałek po godzinie 18.00 odbywają się RPGowe spotkania.

Sport i rekreacja

Do dyspozycji gości Miejsca Spotkań pozostają: stół do pool bilarda, stół do tenisa stołowego, dziecięce piłkarzyki (trambambula) oraz kilka zestawów szachów z zegarem. Od czasu do czasu do rzutnika podłączamy podarowaną naszym podopiecznym PS3 z grami (FIFA, NBA).

Spotkania grup nieformalnych i aktywistów

Jednym z priorytetów działania Miejsca Spotkań jest wspieranie grup nieformalnych i miejskich aktywistów. Czynimy to poprzez udostępnianie pomieszczeń na spotkania organizacyjne i robocze. Korzystają z naszej gościnności m.in. Foodsharing – Łódź, Federacja Anarchistyczna, Społeczni Opiekunowie Drzew czy okoliczne wspólnoty mieszkaniowe.

Spotkania organizacji i instytucji z mieszkańcami

Społeczny dom kultury to miejsce, w którym instytucje mają szansę spotkać się z mieszkańcami.  Z gościny u nas korzystają: Dzielnicowi ze Starego Polesia, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Biuro ds Rewitalizacji UMŁ, Biuro ds Partycypacji UMŁ. Próby teatralne prowadzą teatry i artyści muzycy. Ponadto staliśmy się miejscem spotkań i prowadzonych zbiórek dla dwóch drużyn harcerskich (58 Łódzka Drużyna Harcerzy, 92 Łódzka Drużyna Harcerek Batalion) oraz gromady zuchowej.

Menu